Anna Karniej
Biebrzańskie Wędrówki z Wilgą

Witamy na stronie internetowej Usług Przewodnickich "Wilga". Zajmujemy się profesjonalnym oprowadzaniem wycieczek po Biebrzańskim Parku Narodowym , Dolinie Biebrzy i Twierdzy Osowiec. Licencjonowany Przewodnik Anna Karniej, od wielu lat pracuje w terenie.

Twierdza Osowiec (1882-1892)


Zbudowana z czterech fortów, ulokowana na bagnach biebrzańskich, była ówczesną perłą techniczną na skalę rosyjskiego imperium. Trzy razy wojska pruskie podczas 1-wszej Wojny Światowej próbowały zdobyć Twierdzę. Oblegano ją 203 dni - bezskutecznie, nawet użycie gazów nie odniosło skutku. Podczas II Wojny Światowej front stał na Biebrzy 165dni. Twierdza nie poddała się. Do dziś stanowi cząstkę Rosji, Polski i Europy.

Fort I - Centralny, znajduje się na terenie jednostki wojskowej, dlatego zwiedzamy go tylko z przewodnikiem. Zaczynając od Muzeum Twierdzy po trasę Historyczno-Przyrodniczą. 

Fort II (Zarzeczny) - Usytuowany jest na prawym brzegu Biebrzy, ze względu na niezbiezpieczestwa wyłączony z ruchu turustycznego.

Fort III (Szwedzki) - Do dyspozycji Wojska - Zakaz Wstępu nawet z przewodnikiem (w myśl zasady "Im mniej wiesz - tym krócej będziesz przesłuchiwany") 

Fort IV (Nowy) - Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego - zasady zwiedzania jak w Parku.

UWAGA!

Informujemy, że zwiedzanie Twierdzy może zostać odwołane z przyczyn niezależnych od przewodnika.

Grupy zorganizowane powinny posiadać specjalną listę uczestników by mogły wejść do twierdzy.
Lista Twierdzy Osowiec do pobrania niżej.

Pobierz pliki


REZERWACJE, PYTANIA?


W Celu Rezerwacji Wycieczki lub Pytań związanych ze Zwiedzaniem, Prosimy zadzwonić na numer podany niżej.


OSOWIECKIE TOWARZYSTWO FORTYFIKACYJNE - 
TEL: 600 941 954


WAŻNE!

Wejście na Teren Jednostki Wojskowej TYLKO z Przewodnikiem oraz ważnym dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość (Dowód Osobisty)

W celu zwiedzenia Twierdzy przez Obcokrajowców prosimy zadzwonić na numer Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego aby uzyskać więcej Informacji. 
( Podanego Wyżej )