Anna Karniej
Biebrzańskie Wędrówki z Wilgą

Witamy na stronie internetowej Usług Przewodnickich "Wilga". Zajmujemy się profesjonalnym oprowadzaniem wycieczek po Biebrzańskim Parku Narodowym , Dolinie Biebrzy i Twierdzy Osowiec. Licencjonowany Przewodnik Anna Karniej, od wielu lat pracuje w terenie.


SUPER WĘDKARZ

Wedkujemy nie tylko na wodach Biebrzy ,Narwi czy jeziorach dla lepszego poznania nieznanych wód wyjechaliśmy nawet do Szwecji . Przygoda skończyła się ,wróciliśmy do domu i znowu przewodnik wędkarski i
nasza łódź czeka na wędkarzy ,pływamy z silnikiem elektrycznym i złowione rybki wypuszczamy nawet jeżeli nie spełnią życzenia.

Miesiąc - początek lutego. Rok 2017.Temperatura -10stopni. Wędkowałem z moim przyjacielem ze Szwecji. Po kilku godzinach siedzenia na lodzie doszliśmy do wniosku, że może szczupaki w Szwecji nie będą takie charakterne, jak biebrzańskie rybki. To już postanowione, wylatujemy w czerwcu do Szwecji na rybki. Cała nasza eskapada będzie dokumentowana na naszym facebooku. A dziś zimno i mroźno ale pięknie, biebrzański połów był tak ładnie mówiąc dyplomatyczny. Wędkarsko, dzień był zaliczony a jutro i tak tu wrócimy. Jednocześnie informujemy, że oprócz ostatniego weekendu czerwca - przewodnik wędkarski jest cały czas do państwa dyspozycji.
I tak jak w ubiegłym roku w weekendy i święta czeka na państwa żółta łódź ORIOLUS.


Grupa wędkarzy biebrzańskich Święto Niepodległośći postanowiła spędzić na rybkach. Niby nic dziwnego gdyby nie to, iż po dwudniowych nocnych przymrozkach kanał - przez znawców zwany zasypany skuty został dwucentumetrowym lodem. To panom wędkarzom nie przeszkodziło i za pomocą wiosła i siły przedostali się na Biebrzę, która przyprószona śniegiem wyglądała magicznie. 


Ta mała rybka złowiona poniżej starego mostu na Biebrzy, jest jedną z sześciu okazów, jakie tego samego dnia trafiły na haczk biebrzańskiego wędkarza. W naszych polskich wodach żyje ponoć siedem rodzajów Babek. Prawnej ochronie w Polsce objęte są 4 rodzime a 3 pozostałe uważa się za szkodniki. Pytanie brzmi- gatunek obcy i inwazyjny, czy wprost przeciwnie pod ochroną? Ta ze zdjęcia jest identyfikowana przez specjalistów. 


Początek czerwca, wyprawa całkiem spontaniczna a tu proszę jaki piękny boleń. Rzeka Biebrza jest rzeką tajemniczą i czasem potrawi zaskakiwać. Czasem pływamy cały dzień i nic nie mozemy złapać a innym razem trochę cierpliwości i mój rekord na haczyku.


W końcu maj, a jak maj to i szczupak. Planowaliśmy wyjazd do Szwecji na szczupaki, ale ze w/g osobistych musimy ekspedycje przełożyć. Tym razem postaramy zająć nasze rzeczne stanowisko - zostajemy nad Biebrzą. Biebrza jest kapryśną rzeką i takie są też warunki do połowu. Możemy łowić rybę z płycizny i możemy łowić na głębszej wodzie - nie ma znaczenia. Na rzece nie panują jednorodne warunki, czyli złowienie szczupaka jest możliwe.

Dokumentując wyprawy na biebrzańskie ryby watro podziękować komuś, kto nas wspiera i rozumie dlaczego wstajemy o dziwnej porze bo myślimy, że ryby też zaraz wstaną, szukają czasem robaków w miejscach gdzie wędkarz by nigdy nie schował, słuchają cierpliwie naszych opowieści o rybach zerwanych z haczyka, czasem zrobią kanapki i dadzą gorącą kawę w termosie (ukłon w stronę naszych pań). A teraz z czystym sumieniem możemy się spakować i ruszać nad wodę. Przyszła wiosna, zwodowaliśmy łódkę i tak naprawdę nie ważne czy z łódki czy w szuwarach - ważne że rybka czeka. Foto relacja na naszym facebooku. Będziemy systematycznie umieszczać wszystkie ciekawostki.


Z pewnością każdy wyjazd na ryby to eskapada nad wodę. Nie ważne czy to będzie jezioro, rzeka, staw, kanał-ważne że jest woda i cały zestaw potrzebnych akcesoriów do wędkowania w samochodzie. Kto raz zarzuci wędkę to nie ma mocnych - zrobi to drugi i trzeci i już tak zostanie.I to nic że czasem wiatr w oczy, pogoda pod psem czy nieodpowiednia wędka i brak brania. Każdy dojrzały mężczyzna powinien mieć takie swoje hobby albo odstresacz i od czasu do czasu pomoczyć kija albo dwa. Czasem pomaga kardiolog - który zamiast na rehabilitację poleca jeździć na ryby. Od tej wizyty każdą wolną chwilę spędzamy na rehabilitacji.


W Biebrzy jest 36gat ryb. Założę się że wcześniej czy później każdy złowił taaaką rybę. Warto wiedzieć że nad Biebrzą obowiązuje 3-letni zakaz połowu suma. Ta ryba jest pod ochroną jeszcze dwa lat. Łowienie z łodzi otwiera przed wędkarzem nowy świat. Można podpłynąć w niedostępne miejsca z brzegu, gdzie ryba nie miała okazji poznać przynęty. Ważne.Wybierając się na łódkę nie należy zapominać o okularach polaryzacyjnych. W pochmurne dni, przy słabych warunkach oświetleniowych są niezastąpione. W przejrzystej wodzie można obserwować przynętę, rybki, wabik, aż do samej łódki. Potrzebna też czapka z daszkiem, zwłaszcza w słoneczne dni. Butelka wody i zapas prowiantu też jest dobrym pomysłem. Warto mieć i lornetkę aby obserwować biebrzańskie ptaki a może i bobra w wodzie przy żeremiu.


Dla zapalonych wędkarzy nie przeszkadza ani deszcz ani mróz. To prawdopodobnie styczniowy poranek. Wody Biebrzy skute lodem, na drzewach gruba warstwa szronu a wędkarze szykują murmyszki, łapią swidry i wiercą dziury i czekają na super branie. Ba - zabawa musi być udana i wrażenia niesamowite bo powtarza się rok w rok.


Podczas chodzenia brzegiem rzeki przydadzą się kalosze, wodery lub choćby stare trampki. Jeżeli chcemy zrobić zdjęcie z naszych połowów, warto drogi aparat zostawić w samochodzie a na wyprawę zabrać mały,płaski aparat fotograficzny, który pasuje do górnej części kamizelki i doskonale wykona fotografię ryby twojego życia. Dla wytrwałych polecam fotkę zrobioną siedząc na swojej skrzynce ze sprzętem.Biebrzańskie Przygody z Wędką

Jeżeli turysta chce odpocząć nad wodą z wędką i potrzebuje wsparcia fachowca czy bratniej duszy i łodzi - jesteśmy w stanie pomóc. W tym sezonie zaopiekuje się Wami wędkarz od 40-stu lat związany z Biebrzą. Wędkarskie przygody na urlopie może zacząć każdy, kto wykupi potrzebne licencje, zna regulamin i ma kartę wędkarską. Warto spróbować przygody, warunek jest jeden - każda złowiona rybka 
( po spełnieniu życzenia ) 
zostaje wypuszczona z powrotem do Biebrzy. Oferta aktualna tylko w wekendy i święta. Zgłoszenia przez stronę internetową lub telefonicznie.

Zapraszamy.

TEL: 603470521

E-MAIL: biuro@wilga-karniej.pl